Тест за перфекционисти

Знаете ли, че голям процент от хората не се осмеляват да следват мечите си. Това е резултат от нашия перфекционизъм.
Едно поучване показва че има три вида перфекционисти:
1.ориентирани към себе си (очакват от себе си да бъдат идеални);
2.потикнати от обществото (приемат, че околните очакват от тях да бъдат идеални);
3.ориентирани към останалите (очакват околните да бъдат идеални).

Ориентиран към себе си според д-р Саймън Шери този тип перфекционисти се сблъскват с високи очаквания към самите себе си, придружени от натежаващ стремеж към постижения. „В основата е страх от провал, който надделява“, обяснява той. „Ориентираните към себе си перфекционисти виждат спънките като лични провали, а когато ги приемем твърде лично, гледаме на тях като на вътрешна слабост.“ Ако това ти звучи познато: Обърни внимание на вътрешния си диалог. Ключът към справянето с този вид перфекционизъм се крие към състраданието към самия себе си. „Отнасяй се към себе си със същото разбиране, което проявяваш и към околните“, съветва Къран. „Ако твоят вътрешен критик ти казва, че нещо с теб не е наред, обърни темата към някой друг.“

Подтикнат от обществото, този вид перфекционисти смятат, че околните очакват от тях съвършенство. С популярността на социалните медии младите хора са по-податливи на този тип перфекционизъм, обяснява д-р Къран. Ако това ти звучи познато: Излез от матрицата. Тъй като тези перфекционисти държат на определен свой имидж (както и онлайн присъствие), Къран отбелязва, че преодоляването на страха започва с отпор срещу културните норми. „Смисълът е да променим начина, по който възприемаме себе си, така че да отнемем фокуса върху начина, по който хората ни виждат на дисплея си“, добавя той. „Постепенно ще осъзнаеш, че не всички очакват толкова много от теб.“

Ориентирани към останалите. Нормално е да се разочароваме от колеги или близки, когато не отговарят на очакванията ни, но ако си перфекционист, ориентиран към околните, това разочарование е по-интензивно. „Хора, които очакват съвършенство от другите, са по-склонни да имат бурни и отрицателни социални взаимоотношения, тъй като очакват доста от останалите“, обяснява Шери. „Те трудно осъзнават, че стандартите им афектират околните.“ Ако това ти звучи познато: Наблегни на разбирането. Хората, изпитващи този тип перфекционизъм, се затрудняват да осъзнаят как техният характер влияе на останалите. Затова е важно да се запиташ дали не изискваш твърде много от хората около теб. Ако чувстваш, че постоянно си разочарован от останалите, попитай се какво може би изпитват те и как се отнасяш ти с тях. В случай, че това нe помага, не се бой да потърсиш професионална помощ. „Търсенето на помощ може да е трудно за перфекционистите, понеже тя се противопоставя на очакванията, които те са си поставили“, казва д-р Шери.

Разбрали ли кой вид перфекционист си? Ако искаш, винаги можеш да си поговориш с Ваня и да работиш върху перфекционизма си. Успееш ли да го промениш, ще промениш целия си свят!!!

__________________
Ваня Павлова
семеен терапевт
експерт интимни отношения
създател на взаимозависимата партньорска VP-3в1-система за щастливи взаимоотношения
автор на коучинг дневника “Моето по-добро аз” и картите за сближаване “Игри на чувства”

Няма коментари

Вашият коментар